Doğum Hikayeleri

Doğal Doğum Emine-Ersin Sağır
Corona pandemisi nedeni ile eğitimimizi önce online aldık ama sonrasında yüz yüze alma şansımızda oldu. Çift dikişiz yani :)

Hamile olduğumu öğrendiğimiz andan itibaren hamilelik ve doğumla ilgili ne var ne yoksa okudum, çok çalıştım. Kendi kendime okuduklarımın özetleriyle ve altı çizilenleri okuyarak eşim de buna katıldı.

Bu çok önemliydi ama asıl eğitimde tüm bu okuduklarımızın gerçek hayatta ve ülkemiz gerçekliğinde nasıl uygulanabileceğini öğrendik. Anne doğuruyor evet ama ben bu eğitimlerde en çok BABANIN desteklenmesini önemsiyorum. Eşim eğitimlerle o kadar başka bir bilince sahip oldu ki inanılmazdı. Tüm hamileliğim ve doğum süresince ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini öğrenmişti ve bu bir anne için o kadar önemli ki. Hep "tek başına" yapacağın söylenmiş öğretilmiş bir şeyi birlikte yapmanın güzelliği...

Burada anlatmadan geçemeyeceğim, Ali doğmuş, ben hala doğum masasındayım, plesentanın doğmasını bekliyoruz. Eşim soyunmuş, kaptı Ali'yi koynumdan mırıl mırıl konuşuyor ama duyulmuyor da. Çok sonra evde doğum videolarını izlerken dinledim ve inanamadım.Eşim oğlumuza doğumu anlatıyordu! Tam da eğitimlerde canımız doğum psikoloğumuz Neşe Karabekir'in cümleleriyle:)

"Çok uzun bir yoldan geldin oğlum, çok zordu ama sen nasıl güzel başardın bunu. Biz seni bekliyorduk, sana eşlik ettik ama sen o kadar güzel yaptın ki... Annenin karnındaydın bak şimdi kollarımızdasın. Bu dünyada her şey çok farklı gelebilir sana ama merak etme biz hep senin yanındayız..."

Ben bu konuşmayı planlamış ama doğum heyecanıyla ancak bir gün sonra yapmıştım oğlumla ama gördümki eşim, oğlumuz doğar doğmaz onun yanındaymış!

Bu eğitim bana gebelik/doğum fizyolojisi, psikolojisiyle ilgili çok şey kattı, bunu tahmin edebilir herkes ama eşime neler kattığını anlatmasam haksızlık olurdu.

Doğuma hazırlık eğitimimizdeki tüm eğitmenlerime teşekkür ederim. Eşimin bana böyle güzel bir yoldaş olmasında emeğiniz çok büyük.

Ve Ali... Çok şanslı bir çocuk. Onun tüm hayatını etkileyecek olan doğumunu böyle coşkulu bir buluşmaya çeviren bir doğuma hazırlık eğitimi ve ekibi sayesinde dünyaya huzurla "MERHABA" dedi.
Diğer Doğum Hikayelerimiz
Anne Karnından Doğum Sonrasına Kadar
Doğum Hikayenizi Bizimle Paylaşın!
Hikayenizi Forma Aktarın..
Hikayeni Paylaş